Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
wtorek 18 czerwca 2024

„Umysł pracuje i w szachy się gra” – Turniej Szachowy w Korzennej

Wczorajszego popołudnia zakończył się organizowany już od 16 lat Gminny Turniej Szachowy w Korzennej. Zawody jakie odbywały się w Dworze w Korzennej zostały podzielone na dwa terminy.

Dzieci zmierzyły się ze sobą  5 marca, natomiast 13 marca odbyły się zmagania szachistów w kategorii wiekowej od gimnazjum wzwyż. W obydwu terminach rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 14:00. Udział brali głównie mieszkańcy gminy, ale nie tylko. Turniej ma charakter otwarty, a do rywalizacji mogą przystępować jedynie amatorzy.

Szesnaście lat temu – na pierwszy turniej – przyszło 6 osób, a więc bardzo skromnie. Dzisiaj było 24 osoby. Kiedyś przeważnie uczestniczyli zawodnicy w wieku „50 +”. Dzisiaj, znakomitą większość stanowią młodzi ludzie w wieku 15-16 lat – opowiada o tym, jak zmienia się image turnieju Magdalena Gut, specjalista ds. organizacji imprez w Centrum Kultury w Korzennej.

Najmłodszy z zawodników biorących udział w tegorocznym turnieju miał 84 lata i bynajmniej nie ukończył rywalizacji z samymi przegranymi.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie szachowych rozgrywek? – Pomysł powstał – podobnie jak na wszystkie zajęcia pozalekcyjne i spędzanie wolnego czasu – z inicjatywy samych mieszkańców, zainteresowanych szachami, którzy zgłosili się i powiedzieli, że chętnie spotkaliby się na jakichś wieczorkach szachowych – mówi Magdalena Gut. – Z wieczorków zrobiły się turnieje – może przez małe „t”, ale jednak rozgrywki o tytuł mistrza szachowego gminy Korzenna są prowadzone już od 16 lat. Z przyczyn losowych turniej nie odbył się jedynie raz. Poza tym przypadkiem, od roku 1999 jest to cykliczne wydarzenie.

Zanim odbyła się rywalizacja młodzieży i dorosłych, w Korzennej miały miejsce potyczki szachistów z klas 0-3 oraz 4-6. Zawody przeprowadzono systemem każdy z każdym. Tydzień temu pierwsze miejsce zajął Damian Kantor z Lipnicy Wielkiej, drugi był Szymon Gut, trzeci Karol Kantor, również z Lipnicy Wielkiej.

Sześć lat temu został wzbogacony o turniej dla dzieciaków i myślę, że stąd ten młody narybek. To również zaczynało się skromnie, od kilku osób, a dzisiaj jest to już kilkanaście – relacjonuje Magdalena Gut. – Ci, którzy wychodzą ze szkoły podstawowej, chętnie przyjeżdżają na turnieje dla starszych i próbują rywalizować z szachistami już dorosłymi i zaawansowanymi.

Tymczasem naszej redakcji udało się porozmawiać z najstarszym uczestnikiem zawodów, 84-letnim panem Alfonsem. W szachy gra już niemal od 50 lat, natomiast w turnieju w Korzennej bierze udział od samego początku.

Poziom jest bardzo dobry. To dzięki pani Magdzie, która chce przyprowadzić młodzież do jakiegoś życia, żeby pokazali swoją energię, że „umysł pracuje i w szachy się gra” – powiedział. – Tej pani należy się uznanie. Mało jest w Polsce takich ludzi, którzy dbają o młodzież i chcą jej pokazać wartości, chociażby takie jak szachy, umysł, zdrowie. Pani Magda jest naprawdę złotym człowiekiem i życzymy jej dużo zdrowia.

Co do wysokiego poziomu rozgrywek nie miała również wątpliwości Magdalena Gut.

Poziom wydaje mi się z roku coraz wyższy. Widać to po młodzieży, która w tym roku weszła do finału. Rzeczywiście, przez kilka ostatnich lat zwyciężali starsi zawodnicy, natomiast w tym roku ewidentnie widać, że młodzież robi postępy. To się chwali i z tego bardzo się cieszymy – podsumowała.

Wynik turnieju młodzieży i dorosłych rozstrzygnął się bardzo ciekawie. Zwyciężyli trzej bracia z sąsiedniej gminy, z Wielogłów. Pierwsze miejsce zajął Marcin Szarota, drugie Miłosz Szarota, a trzecie Jakub Szarota. Kolejny był Marian Pękała.

Wszystkim zwycięzcom, zarówno dzieciom jak i młodzieży, a także uczestnikom i organizatorom gratulujemy zapału i osiąganych wyników. Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych świetnie zorganizowanych turniejów.

fot. Łukasz Augustyn / Magdalena Gut


 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Dodaj komentarzKorzenna Wydarzenia


Korzenna.info - Regionalny Portal Informacyjny - aktualności i wydarzenia z regionu Korzenna

Reklama2

Korzenna Pogoda

Korzenna HotNews

Katalog firm

Biuro Rachunkowe Pro Calculo w Grybowie


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24.pl


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

Ogłoszenia

Praca dla kelnerki

Karczma w Bukowinie Tatrzańskiej przyjmie do pracy kelnerkę, praca stała, zmiany tygodniowe lub inne. Możliwość zamieszkania. Tel 604544247 po 16.00 lub mailowo: gosiakrzysik@wp.pl


Partnerzy i reklamodawcy: