Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
poniedziałek 26 lutego 2024

Przyłącz Się – liczy się każdy oddech

3 marca br. Polska Spółka Gazownictwa oraz Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza przekazały małopolskim gminom Korzenna i Grybów urządzenia do pomiaru jakości powietrza.

To część pilotażowej akcji PSG pod hasłem „Przyłącz Się – liczy się każdy oddech”, która powstała we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, i jest elementem realizacji rządowego programu walki ze smogiem.

Akcja ma uświadomić mieszkańcom gmin, w których stwierdzono niebezpieczne stężenia smogu, że ogrzewanie domów poprzez palenie śmieci, bądź korzystanie z niskiej jakości paliw stałych jest niebezpieczne dla zdrowia. Najlepszym i najbardziej ekologicznym paliwem, które można wykorzystywać w Polsce na coraz szerszą skalę, jest gaz ziemny.  Emituje do atmosfery śladowe ilości pyłów i związków chemicznych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.

PSG wspólnie z Fundacją PGNiG będzie przekazywać samorządom urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza – w tym pyłu PM10 i PM2,5. Do końca 2018 roku samorządy dostaną w sumie 10 takich urządzeń. Dzięki temu lokalne społeczności zyskają możliwość bieżącego monitorowania stanu powietrza w poszczególnych miejscowościach, dla których aktualne dane prezentowane będą w Internecie.

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, podkreślił że współpraca sektora energetycznego w zakresie prowadzenia działań antysmogowych pozwoli na szersze dotarcie z właściwą wiedzą i narzędziami do społeczności lokalnych: – „Budowanie szerokiej świadomości społecznej to podstawowy krok w batalii o czyste powietrze. Dlatego nasza Fundacja, PSG i inne spółki z Grupy PGNiG prowadzą wiele programów mających na celu edukację dzieci i młodzieży nt. szkodliwości smogu dla naszego zdrowia oraz wiedzy o gazie ziemnym i jego zaletach. Ponadto przyspieszamy rozwój sieci gazowej i zachęcamy do przełączania się na ogrzewanie domów kotłami gazowymi.  Musimy pamiętać że to co wrzucamy do spalenia do naszych kotłów nie znika. Zostaje w powietrzu którym oddychamy my i nasze dzieci.

Rozpoczęcie programu „Przyłącz się – liczy się każdy oddech” zaplanowano na jesień tego roku, a w ramach akcji pilotażowej 3 marca br. wójtowie gmin Korzenna oraz Grybów koło Nowego Sącza otrzymali pierwsze urządzenia. Zostaną one zainstalowane i uruchomione w najbliższych tygodniach, by poddać testom poprawność ich działania oraz zoptymalizować formułę przesyłania danych na platformy informacyjne. W fazie pilotażowej inicjatorzy programu chcą również sprawdzić możliwości współpracy przekazanych urządzeń pomiarowych z innymi tego typu urządzeniami już funkcjonującymi w okolicznych miastach, np. w  Nowym Sączu.

Marian Żołyniak, p.o. Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa, podkreślił, że działalność PSG znakomicie wpisuje się we wszelkie kwestie, związane z ochroną środowiska i jakością powietrza. Rozwój sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego oraz przyłączanie nowych odbiorców i gazyfikacja kolejnych gmin znacząco zredukują bowiem korzystanie ze starych, niesprawnych pieców, palenie złej jakości paliwem lub też wręcz śmieciami.

W ramach działań na rzecz realizacji rządowego programu walki ze smogiem Fundacja PGNiG prowadzi również kampanię edukacyjną „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, której celem jest edukacja na temat zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem „niskiej emisji”. To ona jest jednym z głównych źródeł smogu, a jednocześnie to jej najłatwiej zapobiegać. Potrzebna jest świadomość, edukacja i odpowiednia motywacja. Projekt skierowany jest do szkół podstawowych oraz gmin. Całość kampanii wspiera swoim autorytetem znany dziennikarz popularnonaukowy – Radek Brzózka.

źródło: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
fot. korzenna.pl

rusza-pomiary-jakosci-powietrza

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Dodaj komentarzKorzenna Wydarzenia


Korzenna.info - Regionalny Portal Informacyjny - aktualności i wydarzenia z regionu Korzenna

Reklama2

Korzenna Pogoda

Korzenna HotNews

Katalog firm

Biuro Rachunkowe Pro Calculo w Grybowie


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24.pl


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

Ogłoszenia

Praca dla kelnerki

Karczma w Bukowinie Tatrzańskiej przyjmie do pracy kelnerkę, praca stała, zmiany tygodniowe lub inne. Możliwość zamieszkania. Tel 604544247 po 16.00 lub mailowo: gosiakrzysik@wp.pl


Partnerzy i reklamodawcy: