Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 19 lipca 2024

Dlaczego warto wesprzeć 1% fundację w Stróżach? (TV)

Stróże od wielu lat kroczą drogą do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Osób Niepełnosprawnych. Mała miejscowość położona w gminie Grybów słynie z pomocy udzielanej wszystkim potrzebującym, nie tylko osób borykających się z niepełnosprawnością.
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym powstała jeszcze w ubiegłym tysiącleciu, w 1998 roku z inicjatywy senatora Stanisława Koguta. Otwarcia Ośrodka o. Pio dokonał ówczesny minister zdrowia, nie żyjący już prof. Zbigniew Religa – legenda polskiej kardiochirurgi, mówił wtedy: – To przejaw wielkiego serca, jakie Stanisław Kogut ma dla ludzi chorych, cierpiących i będących w potrzebie. Jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła.

Dzieło to nie stanęło w miejscu. Dzięki sprawnemu zarządzaniu co jakiś czas, otwierane są kolejne podległe Fundacji jednostki m.in.: Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Zakład Pracy Chronionej, Hospicjum im. Chrystusa Króla (stacjonarne oraz domowe), Ośrodek dla chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Trójcy Przenajświętszej i Świętego Jana Pawła II, przedszkole integracyjne oraz akademia piłkarska dla dzieci i młodzieży. Systematyczna praca pozwala poszerzać ofertę dla osób niepełnosprawnych oraz chorych. Sercem fundacji jest od początku Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym to nie tylko budynki i wykwalifikowany personel, to również imprezy cykliczne:
• program darmowej rehabilitacji dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
• 16 edycji Letniej Zintegrowanej Spartakiady Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
• 16 edycji Spartakiady jesiennej: „Złota Jesień Osób Niepełnosprawnych”
• 11 edycji Akcji „Zostań Świętym Mikołajem” – akcja skierowana do niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących dzieci z regionu. Corocznie uczestniczy w niej minimum 1000 dzieci i 200 dorosłych niepełnosprawnych.

Wśród głównych celów statutowych fundacji znajdziemy:
1) niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym wymagającym specjalistycznego leczenia,
2) prowadzenie edukacji na poziomie przedszkolnym i szkolnym, także zawodowym, osób niepełnosprawnych i sprawnych,
3) wspomaganie inicjatyw zmierzających do integracji osób niepełnosprawnych i sprawnych,
4) dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez kulturę fizyczną jak również upowszechnianie i popularyzacja sportu (kultury fizycznej),
5) działania na rzecz ekologii, środowiska naturalnego i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Działalność organizacji pożytku publicznego, której status ma fundacja w Stróżach pozwala przyjmować tzw. 1% podatku. O tym jak wesprzeć Fundację oraz funkcjonujące w ramach jej struktur ośrodki przeczytacie poniżej. To naprawdę nic trudnego! Przypomnijmy wystarczy podać numer KRS: 0000028676 i podać kwotę.

opp1proc

 

O to jak było możliwe stworzenie tak wielkiego dzieła w małej miejscowości zapytaliśmy senatora Stanisława Koguta, założyciela fundacji: – Po pierwsze to ciężka praca a po drugie wsparcie wielu wspaniałych ludzi, przedsiębiorców, którzy nie ma co ukrywać okazują ogromne serce dla osób niepełnosprawnych. Wiele osób lekceważy sprawę 1% ale z tego jednego, małego procenta wpływają duże sumy, za które możemy współfinansować budowę np. ośrodka na Stwardnienie Rozsiane a obecnie chcemy rozpocząć budowę wioski dla chorych na autyzm. Jak wszyscy wiedzą, w naszych ośrodkach działających w ramach fundacji pracuje ponad 200 osób, w tym 180 osób po wyższych studiach, którzy stanowią siłę naszej organizacji. Wszystko zaczęło się od wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowe a potem to już ruszyło. Dobrze pamiętam, jak pierwszy budynek święcił ks. biskup Wiktor Skworc. Teraz gdy przyjeżdża do nas, nie poznaje Stróż. 

Obecnym celem fundacji jest budowa wioski dla osób chorych na autyzm: – Musimy pamiętać, że jak umrą rodzice tych osób, to Ci chorzy ludzie często nie mają gdzie się podziać, gdzie szukać pomocy. Taką ostoją, zapewniającą im godziwe życie mają być Stróże.

Zapraszamy do obejrzenia filmów przedstawiających działalność Fundacji:

fot.Grybów24


Poniżej przykłady wyplenionych deklaracji podatkowych dotyczących przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego:

1procentSM

1procentHOSPICJUM

1procentME(1)

1procentKONIE

1procentZSM

1procentPI

1procentWTZ

1_procent_dla_FPON_

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Dodaj komentarzKorzenna Wydarzenia


Korzenna.info - Regionalny Portal Informacyjny - aktualności i wydarzenia z regionu Korzenna

Reklama2

Korzenna Pogoda

Korzenna HotNews

Katalog firm

Biuro Rachunkowe Pro Calculo w Grybowie


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24.pl


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

Ogłoszenia

Praca dla kelnerki

Karczma w Bukowinie Tatrzańskiej przyjmie do pracy kelnerkę, praca stała, zmiany tygodniowe lub inne. Możliwość zamieszkania. Tel 604544247 po 16.00 lub mailowo: gosiakrzysik@wp.pl


Partnerzy i reklamodawcy: