Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
niedziela 01 października 2023
Patryk Wicher Poseł na Sejm RP

Samorząd gminy Korzenna w trosce o zdrowie mieszkańców (TV)

Wczoraj (tj. 2 marca br.) w nowosądeckim ratuszu odbyło się podpisanie porozumienia względem programu pn. „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze”. Jednym z siedmiu sygnatariuszy tego dokumentu jest gmina Korzenna.
Porozumienie ma umożliwić samorządom miast Nowego Sącza, Starego Sącza oraz gmin Korzenna, Chełmiec, Nawojowa, Podegrodzie oraz Kamionka Wielka wspólne aplikowanie o środki na ochronę oraz poprawę jakości powietrza. Składając wniosek jako jeden podmiot, instytucje te mają większe szanse na pozyskanie funduszy. W niektórych programach zbiorowy projekt pozwala na spełnienie wymaganych kryteriów.

 – Jeśli założymy, że nie da się przecenić zdrowia to myślę, że takie właśnie będą korzyści – komentował w ratuszu Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna. Zdajemy sobie niestety sprawę, że dużo nieświadomości w społeczeństwie powoduje, że palone są śmieci, palone są tzw. pety, plastiki. To bardzo szkodzi i wpływa bezpośrednio na stan naszego zdrowia. Mam nadzieje że podpisanie dzisiejszego porozumienia rozpocznie kampanię nie tylko edukacyjną oczywiście, ale czasami potrzebna jest ta prosta informacja jak bardzo to szkodzi, jak sami potrafimy sobie szkodzić. Myślę, że za porozumieniem pójdą również działania związane z ochroną powietrza.

Gmina Korzenna od dłuższego czasu inwestuje w ekologię oraz ochronę środowiska. Efektem tego jest uruchomiony program dotyczący fotowoltaiki, którego kolejne nabory już niebawem. Jak stwierdził wójt gminy Leszek Skowron, w rozmowie z naszym portalem, zainteresowanie kwestiami ochrony środowiska a przede wszystkim alternatywnymi źródłami energii jak fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła jest coraz większe. Ma na to niewątpliwie wpływ wzrastająca świadomość mieszkańców, że czyste środowisko bezpośrednio wpływa na zdrowie.

– Postawa wójta Leszka Skowrona osobiście bardzo mnie cieszy, dołączenie do porozumienia jest przejawem odpowiedzialności za mieszkańców – mówi Bartłomiej Orzeł, lider Sądeckiego Alarmu Smogowego. – Tym bardziej, że w Korzennej ekologia jest bardzo promowana. W gminie działa chociażby farma elektrowoltaiczna, a na domach można znaleźć całkiem spore ilości „solarów”. Ważne jest także edukacja mieszkańców, aby przestali palić śmieciami. Bowiem to również od nas samych zależy jakość powietrza.

Podpisanie porozumienia poprzedziła ciekawa prezentacja dr hab. inż. Artura Badydy pt. „Problematyka jakości powietrza i skutki zdrowotne narażenia. Przeciwdziałanie emisji i zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza.” z której jasno wynika, że w Polsce jest najwyższy wskaźnik umieralności wywołany złej jakości powietrzem.

Pełen wywiad z gospodarzem gminy Korzenna, mogą Państwo obejrzeć w poniższym materiale filmowym.


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Dodaj komentarz


Poseł Elżbieta Zielińska - kandydat do sejmu

Korzenna Wydarzenia


Korzenna.info - Regionalny Portal Informacyjny - aktualności i wydarzenia z regionu Korzenna

Reklama2

Korzenna Pogoda

Korzenna HotNews

Katalog firm

Biuro Rachunkowe Pro Calculo w Grybowie


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24.pl


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

Ogłoszenia

Praca dla kelnerki

Karczma w Bukowinie Tatrzańskiej przyjmie do pracy kelnerkę, praca stała, zmiany tygodniowe lub inne. Możliwość zamieszkania. Tel 604544247 po 16.00 lub mailowo: gosiakrzysik@wp.pl


Partnerzy i reklamodawcy: